Przejdź do treści

Gminny Architekt Zieleni radzi:

Wiosna w parkach

Dodane: Piątek, 24 marca 2017

Wiosna już trwa. Co prawda jeszcze jest dość chłodno ale słońca jest coraz więcej. Zanim na dobre zakwitną nasze ogrody, warto odwiedzić parki i lasy w których przyroda jakże uroczo budzi się po zimowym śnie.

Wiosna w natarciu…

Dodane: Piątek, 17 marca 2017

Pierwsze kwiaty w ogrodach, parkach, lasach, żurawie na polach, a nawet koty wygrzewające się na trawnikach, to oznaka zbliżającej się wiosny.

Targi Gardenia

Dodane: Czwartek, 09 marca 2017

Odbywające się w zeszłym tygodniu Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu  „Gardenia” w Poznaniu utrzymały mnie w przekonaniu, że rzesza miłośników ogrodów z roku na rok, coraz bardziej poszerza się.

Pnącza – mniej znane

Dodane: Środa, 01 marca 2017

Wcześniej pisałam o najbardziej popularnych pnączach czyli glicyniach, milinach, powojnikach, bluszczach i winobluszczach. Teraz chciałam opisać pnącza trochę mniej znane.

Pnącza: bluszcz i winobluszcz

Dodane: Czwartek, 23 lutego 2017

Kolejnymi pnączami które polecam do ogrodów, terenów zieleni są bluszcze i winobluszcze. Pomimo, że nazwy rodzajowe tych roślin są podobne, na tym kończy się podobieństwo.

Luty w ogrodzie

Dodane: Piątek, 10 lutego 2017

Mało kto wie, że ostatnia z zimowych fenologicznych pór roku, trwająca od polowy lutego do początków marca nazywa się SPODZIMEK.

Pnącza - powojniki botaniczne Clematis sp

Dodane: Piątek, 03 lutego 2017

Powojniki na ogół kojarzą się nam z pnączami o dużych, licznych, kolorowych kwiatach, wymagających dużo słońca. Ale te powojniki to tylko jedna z grup nazywana powojnikami wielkokwiatowymi.

Pnącza silnie rosnące: wisteria i milin

Dodane: Środa, 01 lutego 2017

Dziś rozpocznę interesujący wielu z Państwa cykl artykułów o pnączach. Pnącza najczęściej kojarzą nam się z bluszczem na cmentarnych zadrzewieniach, popularnym w ogrodach winobluszczem i powojnikami wielkokwiatowymi. Nad zaletami pnączy można się wiele rozwodzić, ale dla naszego oka najurokliwsze jest piękno ich kwiatów, owoców czy liści.

Świerki

Dodane: Wtorek, 24 stycznia 2017

Po zakończeniu sezonu główną atrakcją ogrodu stają się rośliny iglaste. Dziś trochę więcej o świerkach. Wśród rodzaju Picea – świerk,  jakże dużo jest gatunków i odmian. Różnią się od siebie wielkością, pokrojem czy też kolorem igieł lub szyszek. Najczęściej uprawiane są świerki pospolite, kłujące, białe i serbskie. Zmienność pokroju w zależności od gatunku i odmiany jest zdumiewająca.

W bajkowej scenerii zimy

Dodane: Czwartek, 19 stycznia 2017

Zima w naszych ogrodach nie musi być nudna i monotonna. A to za sprawą dobrze dobranych i utrzymanych roślin.

Styczeń w ogrodzie

Dodane: Wtorek, 17 stycznia 2017

Pełnię zimy możemy obserwować równie długo jak pełnię lata. Zaczyna się w grudniu i wcale nie śpieszy się z odejściem nawet do pierwszych dni marca.