Przejdź do treści

Aktualności:

Od woskowych tabliczek do segregatorów

Dodane: Czwartek, 05 września 2013

Ratusz, kościół, kancelaria. Taka była w średniowieczu kolejność przy lokacji miasta. Ale najstarsze dokumenty z kancelarii w Polkowicach pochodzą dopiero z XV wieku.

Kto pod kim dołki kopie...

Dodane: Wtorek, 20 sierpnia 2013

Od średniowiecza aż do wybuchu wojny trzydziestoletniej (1618-1648) niewiele zmieniło się w trybie życia polkowiczan i jego wartkości. Dlatego to, co uczyniła z tym miastem najdłuższa wojna nowożytnej Europy, ma swoje skutki do dziś.

Nic o nas, bez nas

Dodane: Poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Aż do XV w. Polkowicami władali dziedziczni wójtowie, którzy sprawowali władzę w imieniu właściciela miasta. Jak pamiętamy, pierwszym z nich był Teodor z Gaworzyc (Theodoricus von Quaritz). Jednak do głosu szybko doszli mieszczanie.  

Stacja końcowa

Dodane: Poniedziałek, 28 stycznia 2013

113 lat temu na dworzec kolejowy w Polkowicach wjechał pierwszy parowóz. Już dzień później polkowiczanie zaczęli myśleć o rozbudzone sieci kolejowej.

Urzędnik wydaje rozkazy

Dodane: Piątek, 23 listopada 2012

Jak tylko Prusacy szturmem zdobyli na Austriakach Głogów, zaprowadzili na podbitym terenie iście pruską dyscyplinę. A ta przewidywała, że polkowiczanie mają wpłacić do królewskiego skarbu zaległe podatki.

Godzinę drogi od Heerwegen

Dodane: Środa, 21 listopada 2012

„Jest mi tu bardzo dobrze. Na deser mieliśmy nawet budyń z mleka, białek i cukru” – pisze w liście z marca 1944 r. kilkunastoletnia Inge Grycz, będąca na obozie Reichsarbeitsdienstu w Suchej Górnej.

Pod wstydliwym piłatem

Dodane: Poniedziałek, 22 października 2012

Zarówno w Polkowicach, jak i w Jędrzychowie były kiedyś pręgierze. Tu i tam się nie zachowały. Ten jędrzychowski był bardziej efektowny

Duma i uprzedzenie

Dodane: Czwartek, 11 października 2012

Za mundurem panny sznurem – mówi polskie przysłowie. Jak wyglądało to w Polkowicach, mieście przez ponad sto lat garnizonowym, i ile było w tych relacjach sznura a ile munduru – o tym traktuje taopowieść.

Ratunek w drzewach

Dodane: Wtorek, 02 października 2012

Szacuje się, że w okresie wojny siedmioletniej wokół samego tylko rynku posadzono ponad 50 drzew morwowych. Dalszych 100 wzdłuż przylegających do niego ulic i na prywatnych posesjach. W latach 1758-1760 drzewostan w Polkowicach powiększył się niemal dwukrotnie.

Ogrody wspomnień

Dodane: Poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Dziś zajmiemy się parkami w dawnych Polkowicach, a właściwie genezą ich powstania, rozwojem i najpiękniejszymi latami.

Dawnych bohaterów czar

Dodane: Piątek, 17 sierpnia 2012

Nazwy ulic w powojennej Europie wschodniej zmieniały się wraz z kolejnymi przełomami politycznymi. W ten sposób np. pod koniec 1956 r. w wielu miastach zrezygnowano z ulic poświęconych Bierutowi. W Polkowicach zrobiono to dopiero w 1979 r.