Przejdź do treści

Aktualności:

Z wiatrem i pod wiatr

Dodane: Piątek, 27 stycznia 2012

Polkowice nie zawsze kojarzyły się wyłącznie z sukcesem samorządności. Przez wiele stuleci ich wizytówką były wiatraki.

Żerdzie, geodeci i katastry

Dodane: Poniedziałek, 16 stycznia 2012

Pierwszymi geodetami w Polsce byli tzw. żerdnicy królewscy (XII/XIII w). Ich nazwa wzięła się stąd, że do swoich pomiarów często używali żerdzi, kijów i sznurów.

Wódka w niedzielę

Dodane: Środa, 11 stycznia 2012

Od kilku lat trwa w Europie spór o handel w niedziele. Mało kto wie, że w Polkowicach ten spór rozgorzał już w XVII w.

Jak runęły miejskie mury

Dodane: Poniedziałek, 02 stycznia 2012

Kiedy w licu 2009 roku Polkowice nawiedziły ulewy, znamionujące anomalie pogodowe coraz powszechniejsze w Polsce w ostatnich latach, mało kto zdawał sobie sprawę, że już w przeszłości nasze miasto było nawiedzane przez powodzie. Ostatni raz ponad 200 lat temu.

Książę czy kmieć?

Dodane: Środa, 23 listopada 2011

Dziś o tym, w jaki sposób tworzona nazwy miast i wsi w dawnej, a nawet bardzo dawnej Polsce, a więc także i na terenie, gdzie dziś leżą Polkowice.

Fortel zamiast urodzin

Dodane: Środa, 23 listopada 2011

I wojna światowa kosztowała Polkowice kilkaset tysięcy marek kredytu udzielonego Cesarstwu Niemieckiemu na prowadzenie wojny, życie 63 młodych mieszkańców miasta oraz dwa dzwony z kościoła św. Barbary.

Z rąk do rąk

Dodane: Środa, 02 listopada 2011

Kiedy w bitwie pod Mohaczem zginął Ludwik II Jagiellończyk, Czechy i Węgry dostały się pod władzę Habsburgów. W ten sposób Polkowice, dotąd będące w jurysdykcji czeskiej, zyskały nowego pana – Ferdynanda I Habsburga. A ten przymykał oczy na puszczanie Polkowic w zastaw.

Ostatni apel

Dodane: Środa, 02 listopada 2011

Na terenie, który dziś należy do Posterunku Energetycznego, 196 lat temu polkowiczanie po raz ostatni widzieli wojska cesarza Napoleona Bonaparte.

„Oświecone” Polkowice

Dodane: Środa, 19 października 2011

„Więcej światła” miał powiedzieć na łożu śmierci Goethe. „Więcej światła!” było też żądaniem mieszkańców Polkowic w połowie XIX w., bo przechadzka mrocznymi zaułkami miasta nie należała do bezpiecznych.

Wojna, której wyczekiwano

Dodane: Piątek, 07 października 2011

Tak, była taka wojna w historii naszego miasta. A właściwie w historii Prus, hegemona militarnego od czasów Fryderyka Wilhelma I. Tak, tak, Fryderyka I Wilhelma, a nie jego syna, Fryderyka II, zwanego niesłusznie wielkim.

Powodzie sprzed wieków

Dodane: Piątek, 07 października 2011

W ubiegłym tygodniu Polkowice nawiedziła ulewy i gradobicie. Niektóre ulice na kilkanaście minut znalazło się pod wodą. To był szok dla obserwujących to ludzi. Jednak już w przeszłości nawiedzały jeszcze gorsze ulewy. Ostatni raz ponad 200 lat temu.