Przejdź do treści

Dotacja na rzecz porozumienia w rodzinie

Dotacja na rzecz porozumienia w rodzinie
fot. ops.polkowice.pl

Dodane: Wtorek, 19 sierpnia 2014

Gmina Polkowice jako jedna z jedenastu samorządów w Polsce otrzymała ministerialną dotację w programie „Świetlica – dzieci – praca” na rzecz wsparcia dzieci i rodziny. Otrzymane 40 tys. zł gmina przeznaczy na projekt skierowany do rodziców i ich dzieci.

 

Coaching rodzicielski to działania, które mają poprawić relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi, oraz zintegrować rodzinę. Poprzez zabawę, treningi personalne, wspólne wyjazdy, aktywne spędzanie czasu, układa się na nowo lub poprawia relacje w rodzinie. Uczestnikami projektu są wychowankowie Świetlicy Środowiskowej prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Polkowicach oraz ich rodziny. Do projektu włączono 15 osób dorosłych i 40 dzieci, a jego realizację rozpoczęto w lipcu. Na początek dzieci pojechały z rodzicami na kilkudniowy wyjazd i zwiedzały Kotlinę Kłodzką. Podczas integracyjnego wyjazdu odbywały się zajęcia sportowe, pogadanki i warsztaty. Wszystko po to, by scalić więzi z opiekunami nastolatków i dzieci.
- To był bardzo udany wyjazd. Widać, że obie strony pragną, aby ich rodziny były wolne od konfliktów, za to pełne miłości i zrozumienia. To często wymaga pracy, ale ideą projektu jest, by właśnie to osiągnąć – wyjaśnia Beata Puławska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach.
Rodziny objęte projektem mają najróżniejsze problemy. Są to np. trudne relacje rodzica ze zbuntowanym nastolatkiem, bądź potrzeba pogodzenia dziecka z partnerem jednego z rodziców. - Chodzi o to, aby dzieci, nawet w niepełnych rodzinach, miały poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia – dodaje Beata Puławska.
Projekt potrwa do grudnia. Do tego czasu przed dziećmi i rodzicami wiele atrakcji. W palach są m. in. zabawy i turnieje sportowe, zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne, kurs pierwszej pomocy, zajęcia i konsultacje psychologiczne, spotkania z zaproszonymi gośćmi, rodzinne wyjścia na kręgle, basen i bilard. Dodatkowo za otrzymane wsparcie zakupione zostaną materiały biurowe oraz pomoce dydaktyczne niezbędne do prowadzenia zajęć.
Całkowita wartość zadania to 50 tys. zł. Wkład własny w wysokości 10 tys. zł zapewnił Ośrodek Pomocy Społecznej w Polkowicach, który zajmuje się realizacją projektu.

Źródło: polkowice.com.pl