Przejdź do treści

Nie zwlekaj, specjaliści czekają

Nie zwlekaj, specjaliści czekają
fot. Konrad Kaptur

Dodane: Środa, 01 października 2014

Minęły zaledwie trzy tygodnie realizacji projektu „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce”, a już uczestniczy w nim 128 osób.

 

- Tak duża liczba osób, które zgłosiły się do udziału w projekcie świadczy o tym, że jest duża potrzeba w zakresie wsparcia osób niesamodzielnych i starszych. Z grupy 128 pacjentów, setka korzysta z rehabilitacji ruchowej, a pozostali otrzymują opiekę pielęgniarską, rehabilitacyjną i psychologiczną w domu – mówi nam Mariola Kośmider, koordynator projektu.

- Odwiedzamy osoby potrzebujące i udzielamy im pomocy. Są różne sytuacje, czasem trzeba

wykonać zabiegi pielęgniarskie, a innym razem wystarczy rozmowa. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjentów. Czasami przekazujemy pacjentom informację o tym, że są na terenie gminy podmioty mogące pomóc w rozwiązaniu niektórych kłopotów, takich jak choćby brak ciepłego posiłku wynikający z tego, że rodzina osoby chorej pracuje – podkreśla Anna Leśniak, szefowa gabinetu gerontologii i wsparcia osób niesamodzielnych i starszych. Znajduje się on na pierwszym piętrze w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych (pokój 109). Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18, by każdy, kto zechciałby zgłosić swój akces do projektu mógł to zrobić. Wszelkich informacji można także zasięgnąć dzwoniąc pod numer 76 746 08 15 lub 531 344 307. W gabinecie na pacjentów czekają Anna Leśniak, a także Anna Chociaj (pielęgniarka środowiskowa-rodzinna) oraz Kamila Jenczak (terapeuta zajęciowy).

- Zapraszam wszystkich do skorzystania z naszej oferty. Przypominam, że pacjentów niesamodzielnych mogą zgłosić najbliżsi: rodzina lub sąsiedzi, znajomi – podkreśla Mariola Kośmider.

Poza uruchomieniem gabinetu działa także całodobowo  teleopieka. Każda osoba starsza lub niesamodzielna, w przypadku wystąpienia problemu zdrowotnego lub opiekuńczego może o dowolnej porze zadzwonić pod numer 531 344 307 i zasięgnąć porady, wsparcia lub po prostu porozmawiać z przyjazną osobą. Tam uzyska pomoc.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się zabiegi rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej.

- Bardzo często pacjenci, a także ich rodziny nie wiedzą, w jaki sposób można wykonywać ćwiczenia, które wydatnie pomagają. Naszą rolą jest nauczenie, jak robić je prawidłowo a także jak przygotować rodziny i opiekunów do tego, by byli w stanie pomóc osobom niesamodzielnym – zaznacza Barbara Radzińska, kierownik Działu Rehabilitacji.

- Dotychczasowe działania potwierdzają nasze przypuszczenia, że w zakresie pomocy osobom starszym jest bardzo wiele do zrobienia. W najbliższym czasie planujemy cykl szkoleń na temat tego, jak dobrze sprawować opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi, starszymi i niesamodzielnymi. Musimy się tego wszyscy nauczyć. To wielkie wyzwanie – kończy Mariola Kośmider.

Tu znajdziesz pomoc

Przychodnia PCUZ w Polkowicach, I piętro gab. nr 109, tel. 76 746 08 15 15 lub 531 344 307. Informacje o projekcie tutaj. A tutaj profil facebookowy projektu.

 

Nie zwlekaj, specjaliści czekają
fot. Konrad Kaptur