Przejdź do treści

Chcemy dawać przykład innym

Chcemy dawać przykład innym
fot. Konrad Kaptur

Dodane: Wtorek, 14 października 2014

- Dostępność świadczeń medycznych dla osób starszych jest w Polsce bardzo mała. Brakuje nam sprawnego systemu, wykwalifikowanej kadry, a społeczeństwo cały czas się starzeje i problem będzie narastał. Chcemy w Polkowicach zmieniać ten stan rzeczy – mówiła podczas konferencji prasowej Mariola Kośmider.

 

Dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych jest koordynatorką realizowanego przez PCUZ projektu „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce”. We wtorek w sali audytoryjnej Urzędu Gminy w Polkowicach podczas konferencji prasowej poświęconej oficjalnej inauguracji projektu opowiadała o jego założeniach oraz nieubłaganych faktach demograficznych, które wymuszają zmianę myślenia o opiece zdrowotnej. Konieczne jest położenie większego nacisku na troskę nad osobami starszymi, bo to one będą w przyszłości stanowić zdecydowaną większość korzystających z opieki zdrowotnej.

Pod wrażeniem rozmachu projektu, którego wartość to 6 milionów i 400 tysięcy złotych był Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

- Polkowice wyznaczają nowe standardy w wielu dziedzinach i bardzo się cieszę, że podobnie jest w zakresie opieki zdrowotnej. Ten projekt to uzupełnienie tego, czego niestety nie możemy otrzymać od stosownych instytucji państwowych. Pozostaje mi mieć nadzieję, że pozytywne polkowickie wzorce zostaną przeniesione na grunt innych gmin w Polsce – mówił burmistrz.

Po ponad miesiącu realizacji projektu już skorzystało z niego 200 osób, a docelowo różnego rodzaju świadczeniami ma być objętych 700 osób.

- Tak duża liczba osób, które zgłosiły się do udziału w projekcie świadczy o tym, że jest duża potrzeba w zakresie wsparcia osób niesamodzielnych i starszych. Nasi pacjenci korzystają z rehabilitacji ruchowej, otrzymują opiekę pielęgniarską, rehabilitacyjną i psychologiczną w domu – wylicza Mariola Kośmider, koordynator projektu.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w projekcie mogą się zgłaszać do gabinetu gerontologii i wsparcia osób niesamodzielnych i starszych. Znajduje się on na pierwszym piętrze w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych (pokój 109). Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18, by każdy, kto zechciałby zgłosić swój akces do projektu mógł to zrobić. Wszelkich informacji można także zasięgnąć dzwoniąc pod numer 76 746 08 15 lub 531 344 307.

Jednym z istotnych i bardziej kosztownych zadań zaplanowanych w projekcie jest całkowita przebudowa działu rehabilitacji oraz częściowa ośrodka pomocy psychologicznej. Nowy dział rehabilitacji w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych będzie spełniał najwyższe standardy, a sprzęt, który znajdzie się w gabinetach – orbitreki, ergometry eliptyczne, wanny do masażu, fala uderzeniowa oraz wiele innych, przydatnych rehabilitacji osób starszych, urządzeń będzie z najwyższej półki.

- Budynek, gabinety, sprzęt to wszystko zostanie, gdy projekt się zakończy. Będzie służyć pacjentom i to jest ta wielka materialna wartość projektu – kończy Mariola Kośmider.

 

Konrad Kaptur