Przejdź do treści

Teatralna wiosna w Polkowicach

Teatralna wiosna w Polkowicach

Dodane: Wtorek, 07 lutego 2017

Już po raz 19. odbędą się XIX Polkowickie Dni Teatru. Jak co roku zaprezentowane zostaną najlepsze spektakle teatralne z całej Polski. Patronem Honorowym tegorocznej edycji jest Wojciech Pszoniak – wybitny aktor filmowy i teatralny, a plakat tradycyjnie przygotował założyciel i dyrektor Sceny Plastycznej KUL, prof. Leszek Mądzik.

 

Polkowickie Centrum Animacji zaprasza na spotkanie z magicznym światem teatru. W marcu do Polkowic przyjadą wybitni aktorzy polskiej sceny, którzy zaprezentują najciekawsze spektakle. Na tegoroczne święto teatru złoży się 8 spektakli, 2 wystawy oraz spotkanie autorskie z Patronem Honorowym Wojciechem Pszoniakiem.

Polkowickie Dni Teatru otworzy wspaniały monodram mistrza Andrzeja Seweryna pt. „Mój Molier”, czyli opowieść o zazdrośniku, który szykując się do ożenku ze znacznie młodszą partnerką, przeżywa katusze, gdy ta wpada w oko pewnemu młodzieńcowi. 13 marca odbędzie się Uroczysta Gala Otwarcia XIX Festiwalu, połączona z wręczeniem „Złotych Miedziaków” - Nagród Publiczności XVIII edycji. Wieczór uświetni występ Jacka Bończyka - piosenkarza, autora tekstów, aktora i reżysera spektakli muzycznych. Natomiast gwiazdą wieczoru będzie Patron Honorowy – Wojciech Pszoniak, który zaprezentuje monogram „Belfer”. Pełen emocji dramat bawi i zaskakuje, skłaniając do refleksji nad sensem edukacji.  Kolejny spektakl w festiwalowym repertuarze to sztuka „Karamazow” łódzkiego Teatru im. S. Jaracza. To dramat na podstawie bestselerowej powieści Dostojewskiego ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi na czele z Bronisławem Wrocławskim. Dwa dni później polkowiczanie będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna” w wykonaniu aktorów Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Ta hipnotyzująca opowieść o miłości i pogoni za marzeniami jest połączeniem starego z nowym. Dzięki uniwersalnemu tekstowi, świetnym animacjom oraz niecodziennej oprawie muzycznej sztuka nabiera niezwykłego klimatu. Uwielbiany przez polkowiczan Teatr Polski w Szczecinie zaprezentuje spektakl: „Latający cyrk Monty Pythona” w reż. Adama Opatowicza, czyli świetny kabaret w angielskim stylu. 23 marca w Polkowicach wystąpi znakomity duet z warszawskiego Teatru Ateneum: Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Jan Peszek, którzy dadzą prawdziwy popis aktorski w sztuce „Błogie dni”. Ta irlandzka przypowieść z elementami komizmu będzie ucztą dla miłośników teatru. „Najdroższy” to tytuł kolejnego spektaklu prezentowanego w ramach Festiwalu. Genialna farsa arcymistrza komedii Francisa Vebera w wykonaniu krakowskich aktorów Teatru Bagatela to humor w najlepszym paryskim stylu, cięte riposty i zaskakujące zwroty akcji. XIX edycję Polkowickich Dni Teatru zakończy 1 kwietnia przedstawienie „Słoneczna Linia”. Najnowszą komedię Iwana Wyrypajewa o konflikcie pary małżeńskiej wyróżniają mistrzowsko skonstruowane dialogi, niebanalna scenografia, a także brawurowe kreacje aktorskie Karoliny Gruszki i Borysa Szyca.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszą inne wydarzenia, jak. np. przegląd twórczości filmowej patrona, konkursy czy wystawy. Jedna z nich to „Festiwal w Avignon”, czyli ekspozycja fotografii autorstwa prof. Leszka Mądzika - wybitnego twórcy i reżysera, założyciela Sceny Plastycznej KUL oraz autora plakatów Polkowickich Dni Teatru.

Już dziś zapraszamy do rezerwacji i zakupu biletów na poszczególne spektakle. Więcej informacji na temat biletów oraz karnetów można uzyskać pod nr tel. 76 746 88 14. Repertuar oraz szczegóły na temat poszczególnych spektakli na stronach www.pca.pl oraz www.obliczateatru.pl

 

Teatralna wiosna w Polkowicach
fot. Leszek Mądzik

Konrad Kaptur