Przejdź do treści

Nowe autobusy na ulicach Polkowic

Nowe autobusy na ulicach Polkowic
fot. Paweł Greń

Dodane: Poniedziałek, 09 października 2017

Dzisiaj na ulice Polkowic wyjechały nowe autobusy komunikacji miejskiej. Pojazdy są napędzane energią elektryczną, dzięki czemu są tańsze w utrzymaniu i przyjazne dla środowiska.

 

Autobusy napędzane energią elektryczną to rozwiązanie stosowane przez wiele miast w Polsce. Jednak w regionie Zagłębia Miedziowego to właśnie w Polkowicach zdecydowano się  na wprowadzenie go do swojego transportu publicznego.

- Jesteśmy gminą, która bardzo chętnie sięga po rozwiązania ekoenergetyczne. Zamierzamy systematycznie rozbudowywać zasób miejskich autobusów o pojazdy napędzane energią elektryczną, bo są one przyjazna dla środowiska oraz generują mniejsze koszty związane z ich użytkowaniem – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Od poniedziałku (9.10) na ulicach miasta można zauważyć dwa, nowe autobusy czeskiej firmy SOR. - Pojazdy są w pełni elektryczne dzięki czemu są tańsze w eksploatacji i ekologiczne. Wizualnie niewiele różnią się od pozostałych autokarów. Mieszkańcy mogą nawet nie zauważyć, że podróżują akurat nimi. Różnicę dostrzega się przede wszystkim komforcie jazdy, bo są ciche - mówi Zdzisław Mycan, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach. Każdy z nowych pojazdów w trakcie jednego kursu jest w stanie przewieźć do 98 pasażerów. Autobusy są niskopodłogowe, dzięki czemu są w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek podróżujących z dziećmi. – Nowością w tych autobusach są specjalne przyciski, które znajdują się przy każdym z tzw. słupków. Jeśli osoby niepełnosprawne czy matki z wózkami będą chciały wysiąść z autobusu, to wystarczy, że go wcisną. Wówczas kierowca dostaje komunikat i jest w stanie udzielić im pomocy przy opuszczaniu autokaru. Gdy pojazd jest pełny, kierowca nie zawsze ma możliwość dostrzec takie potrzeby. Jestem przekonany, że tego typu rozwiązanie z pewnością wpłynie na komfort jazdy wielu pasażerów – dodaje Zdzisław Mycan. Obecnie tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach liczy 10 autokarów. W przyszłości planowany jest zakup kolejnych pojazdów napędzanych energią elektryczną.

 

Paweł Greń