Przejdź do treści

Pięknie świętowaliśmy

Pięknie świętowaliśmy
fot. Konrad Kaptur

Dodane: Poniedziałek, 13 listopada 2017

Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej gminie odbyły się bardzo ciekawe wydarzenia. Można było uczcić to doniosłe wydarzenie na sportowo, uczestnicząc w interesującej inscenizacji historycznej, czy też w koncercie muzycznym.

 

Punktualnie o godz. 12 w polkowickim Rynku rozpoczął się Narodowy Bieg Niepodległości. Wzięło w nim udział ponad 900 osób uczestników, a w biegu głównym pobiegło aż 252 uczestników. Przed pierwszym startem w sercu Polkowic mieszkańcy odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Nie zabrakło także pieśni patriotycznych oraz głośnego dopingu. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko biegacze, ale również amatorzy nordic walking. Zdaniem uczestników nie ma lepszego sposobu na zamanifestowanie swojego patriotyzmu niż poprzez aktywność fizyczną. – Kocham bieganie i nie wyobrażam sobie bez niego życia. Bardzo się cieszę, że w Polkowicach jest organizowany Narodowy Bieg Niepodległości. Program tej imprezy zdecydowanie zachęca do aktywnej formy celebrowania tego święta. Przed rokiem również uczestniczyliśmy z całą rodziną w tym wydarzeniu. Uważam, że to świetny pomysł, że pamiątkowy medal został podzielony na cztery części. To motywuje do wzięcia udziału w kolejnych rocznicach – mówi nam jeden z uczestników tego biegu.  Jako pierwszy na linii mety zameldował się Michał Kumor, mieszkaniec Głogowa. – Wygrałem, ale w dzisiejszym biegu liczył się przede wszystkim udział w imprezie. Zawody są bardzo dobrze zorganizowane. Nigdy wcześniej nie widziałem tak pięknych medali, a biegam już od 25 lat.  W Polkowicach panuje wspaniała atmosfera i macie kapitalną publiczność – mówi Michał Kumor, zwycięzca tegorocznej edycji Narodowego Biegu w Polkowicach. Na koniec wszyscy zawodnicy otrzymali atrakcyjne medale mające upamiętnić ten wyjątkowy dzień. Medal z tego, i poprzednich dwóch lat, stanowią część całości. Cały składa się z czterech elementów. Aby go skompletować trzeba wziąć udział w czterech kolejnych edycjach biegu. Ostatnia część korony medalu będzie do zdobycia w 2018 roku, a więc w setną rocznicę odzyskania niepodległości. - Przed trzema laty zdecydowaliśmy, że bieg z okazji Dnia Niepodległości będzie wydarzeniem cyklicznym i okazało się to decyzją słuszną. Dziś, pomimo nie do końca sprzyjającej pogody ustanowiliśmy nowy rekord frekwencyjny. Pamięć o jednej z najważniejszych dat w historii naszego kraju czczona na sportowo to piękna idea, którą warto pielęgnować. Cieszę się, że w ten sposób obchodzimy Święto Niepodległości. Nie brakuje nam przy tym uśmiechu, relaksu i radości. Wolność to radość. Dziękuję wszystkim polkowiczanom za obecność podczas Narodowego Biegu Niepodległości – podsumował bieg Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

W Suchej Górnej po raz kolejny odbyło się nostalgiczne i refleksyjne spotkanie. Tym razem z okazji 99. rocznicy Adam Trybka wraz z Wiejskim Ośrodkiem Kultury oraz Towarzystwem Historycznym „Victoria” przygotowali pokazy historyczne. Można było obejrzeć wiele interesujących eksponatów z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości, ale także z czasów późniejszych. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Suchej Górnej, a także licznie przybyłych gości.

W przypałacowym Parku Towarzystwo Historyczne „Victoria” zaprezentowało bardzo interesującą rekonstrukcję historyczną „Wyzwolenie 1945”.

- Bardzo efektownie wypadła ta rekonstrukcja. Przyszedłem z dziećmi i bardzo mi się podobało. To taka żywa lekcja historii. Im więcej takich, tym lepiej – mówiła nam pani Maria, która przyjechała na  rekonstrukcję z Polkowic.

Po rekonstrukcji nastąpiło podniesienie flagi na maszt. Był też Apel Pamięci oraz inscenizacje słowno-muzyczne w wykonaniu dzieci z Suchej Górnej oraz Kaźmierzowa.

Odziana w narodowe barwy młodzież robiła imponujące wrażenie. Całość przebiegała w bardzo nostalgicznej atmosferze, tak typowej dla wydarzeń ważnych, o randze narodowej.

Na koniec wzruszający koncert dały chór „Cantabile” oraz zespół „Postanowiłem zmądrzeć”. Patriotyczne pieśni wybrzmiały w zabytkowym Parku bardzo wymownie. Subtelne oświetlenie przestrzeni, muzyka i dominujące biało-czerwone barwy sprawiły, że emocje ściskały gardła uczestników.

Sobotnie wydarzenie okazało się pięknym sposobem na uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorom wypada podziękować.

- Bardzo emocjonalne, wartościowe obchody – podsumował krótko Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic, patron honorowy sobotniego wydarzenia.

O godzinie 18 w polkowickim kinie z okazji Narodowego Święta Niepodległości piosenki Jacka Kaczmarskiego zaśpiewała Triada Poetica.

 

Pięknie świętowaliśmy
fot. Patryk Tomczak
Pięknie świętowaliśmy
fot. Patryk Tomczak
Pięknie świętowaliśmy
fot. Patryk Tomczak
Pięknie świętowaliśmy
fot. Patryk Tomczak
Pięknie świętowaliśmy
fot. Patryk Tomczak
Pięknie świętowaliśmy
fot. Paweł Greń
Pięknie świętowaliśmy
fot. Paweł Greń
Pięknie świętowaliśmy
fot. Paweł Greń
Pięknie świętowaliśmy
fot. Andrzej Wierdak