Przejdź do treści

Dzieci-kwiaty przed ratuszem

Dzieci-kwiaty przed ratuszem
fot. Paweł Paździor

Dodane: Wtorek, 15 maja 2018

Tłum przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych przemaszerował dziś ulicami Polkowic, ubranyw stroje przypominające jeden z najpiękniejszych polskich kwiatów – niezapominajkę.

 

Dzień Polskiej Niezapominajki to ustanowione w 2002 r. święto przyrody, które ma na celu m. in. promowanie jej walorów, stałe przypominanie potrzebie ochrony środowiska i zachowania różnorodności biologicznej Polski. O tym wszystkim od wielu lat pamiętają młodzi polkowiczanie, którzy przyłączają się do błękitnego korowodu idącego ulicami miasta.

 

W tym roku udział w marszu wzięły przedszkolaki ze wszystkich polkowickich przedszkoli oraz szkół podstawowych. Oczy cieszyły wspaniałe przebrania wykonane głównie z niebiesko-żółtej bibuły, stylizowane na niezapominajki. Były błękitne peleryny, błękitne kotyliony, błękitne korony na głowach, słowem – wiosna na błękitno.

 

Tuż po godz. 10 ten lazurowy korowód dotarł pod miejski ratusz, gdzie – zgodnie z tradycją – dzieci i młodzież przywitał burmistrz Polkowic.

 

Wiesław Wabik podarował młodym przedstawicielom poszczególnych placówek budki lęgowe dla ptaków. Wkrótce zawisną na drzewach przy przedszkolach i podstawówkach.

 

– Bardzo się cieszę, że dzieci od przedszkola rozumieją, co znaczy środowisko, co znaczy przyroda i jak dbać o te wartości. Ale Dzień Polskiej Niezapominajki jest także dobrym momentem, żeby o tym przypominać starszym, właśnie poprzez przykład, który idzie od najmłodszych – powiedział Wiesław Wabik.

 

Gmina Polkowice od bardzo dawna prowadzi cały szereg inicjatyw o charakterze ekologicznym. To m. in. organizowany we współudziale z Lasami Państwowymi „Dzień Drzewa”, który co roku skupia dzieci i młodzież z całej gminy. Podczas jego trwania organizowane są konkursy, zabawy edukacyjne i inne przedsięwzięcia mające na celu aktywny udział uczestników w działaniach na rzecz przyrody.

 

– Okazją, żeby podziękować za ich wkład w edukację ekologiczną, jest właśnie ich wizyta przed ratuszem. Budki lęgowe dla sikorek i nasiona niezapominajek, które dzisiaj ode mnie otrzymały, będą służyły ptakom i podniosą estetykę niejednego miejsca. Wielkie słowa uznania należą się nauczycielkom i opiekunkom dzieci, które od tak młodych lat zaznajamiane są przez nie z ekologią – dodał W. Wabik.

 

Polkowice są jednym z niewielu miast w Polsce, które mają swoje Rondo Niezapominajki, widomy znak, że ten piękny, polski kwiat, został tu oswojony już na dobre.

 

Dzieci-kwiaty przed ratuszem
fot. Paweł Paździor