Przejdź do treści

Stulecie w plenerze

Stulecie w plenerze
fot. Roman Tomczak

Dodane: Środa, 22 sierpnia 2018

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na polkowickim Rynku zaplanowano dwa ciekawe wydarzenia.

 

Pierwszym jest trwająca już wystawa „Ojcowie niepodległości”. To seria 20 plansz, na których znajdują się głównie fotografie osób, dzięki którym 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na polityczną mapę Europy. Obok polityków (Józef Piłsudski, Wincenty Witos) znaleźli się tam także przedstawiciele polskiej kultury m.in. Ignacy Jan Paderewski. Obok zdjęć znaleźć można biogramy tych mężów stanu, notki historyczne, skany dokumentów i map.

A już niedługo, bo od 28-30 sierpnia, na jednej ze ścian ratusza pojawi się ekran, na którym będzie można obejrzeć filmy udostępniony w ramach projektu „Muzeum utracone”.

– Mówią one o dziełach sztuki, które utraciliśmy na przestrzeni wieków w wyniku wojen, najazdów i zaborów – informuje Justyna Gleba-Kajak z Polkowickiego Centrum Animacji. – To film o dobrach kultury narodowej o których nadal musimy pamiętać, albowiem niepamięć o zagrabionych polskich skarbach i dziełach sztuki skazuje je na rzeczywistą, nieodwracalną utratę – podkreśla.

Projekcje filmów będą się odbywały o godz. 21 na wolnym powietrzu. Oba plenerowe wydarzenia wpisują się w gminne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Stulecie w plenerze