Przejdź do treści

Nowy sztandar na nowy rok akademicki

Nowy sztandar na nowy rok akademicki
fot. Paweł Paździor

Dodane: Piątek, 05 października 2018

Dziś w Auli Uczelni Jana Wyżykowskiego uroczyście zainaugurowano rok akademicki 2018/2019. Jednym z ważniejszych punktów inauguracji było przekazanie nowego sztandaru.

 

 

- Pamiętam, gdy przed laty tworzyliśmy polkowicką uczelnię wyższą wielu nie wierzyło, że to się uda. Dziś spotykamy się na kolejnej inauguracji. Uczelnia ma się dobrze i systematycznie się rozwija, dając powody do dumy – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Każda kolejna inauguracja jest jedyna i niepowtarzalna. Tegoroczna jednak zapisze się na kartach historii szkoły w sposób szczególny ze względu na fakt, że przekazano nowy sztandar szkoły. Odbyło się to z zachowaniem wszystkich atrybutów tego wydarzenia. Fundatorzy wbili gwoździe w drzewiec, a po przekazaniu sztandaru odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszorocznych studentów. Oczywiście wybrzmiał też prastary studencki Gaudeamus igitur pięknie wykonany przez szkolny chór Cantabile.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym rektor UJW, dr Włodzimierz Olszewski podkreślił, że uczelnia przyjęła 300 nowych studentów, a liczba uczących się utrzymuje się na stałym poziomie. To miara skuteczności działania, bo rynek usług edukacyjnych jest coraz bardziej wymagający.

- Jesteśmy uczelnią, która dopasowuje profile kształcenia do potrzeb rynku pracy. To bardzo ważne. Jesteśmy tez symbolem nowoczesnego myślenia oraz przemian, jakie zaszły w ostatnich latach. Tworzymy uczelnie ponad podziałami, budujemy świadomość wspólnoty – mówił rektor.

UJW stwarza możliwość zdobycia wyższego wykształcenia na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania do dużych ośrodków akademickich, na co wiele osób nie ma pieniędzy oraz czasu.

- Szkoła cieszy się dobra opinią i jest na miejscu, w Polkowicach. To stwarza duże możliwości. Cieszę się, bo ze względów czasowych nie mogę sobie pozwolić na dojazdy – mówi nam jeden z pierwszorocznych studentów.

Uczelnia Jana Wyżykowskiego powstała za zgodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z połączenia Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach i Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Każda z tych placówek zainaugurowała swoją działalność w 2002 roku. Do połączenia doszło w 2016. Dziś UJW kształci studentów na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz prowadzi studia podyplomowe. Struktura UJW składa się z  dwóch wydziałów w Polkowicach - nauk społecznych i nauk technicznych oraz Wydziału Zamiejscowego w Lubinie. UJW kształci około 1500 osób.

 

Nowy sztandar na nowy rok akademicki
fot. Paweł Paździor