Przejdź do treści

Pielęgnujcie go jak naszą niepodległość

Pielęgnujcie go jak naszą niepodległość
fot. Roman Tomczak

Dodane: Czwartek, 08 listopada 2018

Przed Szkołą Podstawową nr 3 w Polkowicach uroczyście zasadzono dąb „Wojtek”, symbol naszej pamięci o bohaterach walczących o niepodległość Polski.

 

Jak wyjaśnił Marek Nieruchalski, nadleśniczy w Nadleśnictwie Lubin, sadzonka wyrosła z żołędzia „Bartka”, najstarszego dębu w Polsce. Sadzonce tej postanowiono nadać imię „Wojtek”, od legendarnego niedźwiedzia, który wraz z 2. Korpusem gen Andersa zdobywał Monte Cassino.

 

– W przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oddajemy w wasze ręce sadzonkę, która będzie tu rosła przez następnych kilkaset lat. Do was, przyszłych pokoleń, należy jej pielęgnowanie, tak, jak pielęgnowana powinna być nasza niepodległość wywalczona przed stu laty – zwrócił się do polkowickiej młodzieży Marek Nieruchalski.

 

Następnie uczniowie wraz z nadleśniczym wspólnie zasadzili „Wojtka”. Nadleśnictwo ufundowało także pamiątkową tablicę informacyjną.

 

W uroczystości wzięli udział m. in. uczniowie i nauczyciele, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele Lasów Państwowych. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił Chór „Cantabile”, wykonując m. in. hymn państwowy oraz pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”.