Przejdź do treści

Profilaktyka chorób płuc w Polkowicach

Profilaktyka chorób płuc w Polkowicach
fot. internet

Dodane: Wtorek, 05 lutego 2019

Program profilaktyki chorób płuc będzie kontynuowany w Polkowicach. Taką decyzję podjął samorząd, finansując badania z gminnego i powiatowego budżetu. Zadanie powierzono Polkowickiemu Centrum Usług Zdrowotnych.

 

Celem profilaktyki chorób płóc jest wykrywanie niebezpiecznych dla układu oddechowego schorzeń na możliwie najbardziej wczesnym etapie. Pozwale to na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia chorych w przypadku chorób przewlekłych.

 

- Nowotwór płuc obok zawału serca, jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Powodem jest zbyt późne wykrycie choroby i związana z tym ograniczona skuteczność leczenia. A nowotwór, zanim osiągnie rozmiar ok. 1 cm, potrafi bezobjawowo rosnąć nawet przez 15 lat. Cierpią na niego najczęściej palacze nikotyny lub osoby przebywające w środowisku palaczy, czyli tzw. bierni palacze. Dlatego tak ważne są badania kontrolne i rzucenie palenia - wyjaśnia prof. Jerzy Kołodziej, wojewódzki konsultant torakochirurgii, autor ponad 400 prac naukowych, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Płuc AM we Wrocławiu, który konsultuje w Polkowicach pierwszych w tym roku pacjentów.

 

Zadanie „Chronię płuca - nie palę”, realizowana w polkowickiej przychodni od czterech lat, to kontynuacja programu wcześniej finansowany z funduszy europejskich. W tym czasie z udziałem prof. Kołodzieja przebadano przesiewowo niemal 6 tys. mieszkańców powiatu polkowickiego. U prawie 70 osób wykryto nowotwory, a u ponad 400 przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, inaczej POChP.