Przejdź do treści

Wydobywali kryptowalutę w pracy?

Wydobywali kryptowalutę w pracy?
fot. Zasoby internetu

Dodane: Czwartek, 07 marca 2019

Dziś (07.03) burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Lubinie o wszczęcie postępowania karnego w sprawie o spowodowanie przez kilku byłych pracowników Urzędu Gminy Polkowice szkody w majątku Gminy.

 

Chodzi o podejrzenie podłączenia przez nich do sieci energetycznej w Urzędzie, w pomieszczeniu biurowym, niezwiązanego z wykonywaną pracą urządzenia do wydobywania („kopania”)  kryptowaluty, tzw. bitcoinów.

 

Urządzenie do wydobywania kryptowalut pracowało tam prawdopodobnie 24h/dobę przez okres ok. roku, tj.  na przełomie lat 2017/18. Gmina na domniemanej kradzieży prądu wykorzystanego na potrzeby wydobywania kryptowaluty mogła stracić kilka tysięcy złotych, a właściciele kopalni kryptowalut – zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy.

 

Kopalnia kryptowalut zniknęła z pomieszczenia biurowego wkrótce po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów samorządowych. Gdyby nie to, taki stan rzeczy mógłby trwać dłużej. Jednak wysokości rachunków za prąd z pomieszczeń, gdzie zainstalowana było urządzenie do wydobywania kryptowalut, wzbudziła podejrzenia nowych władz gminy. Te zdecydowały o skierowaniu sprawy do prokuratury.

 


Kryptowaluta to wirtualna moneta stworzona w oparciu o informatykę i matematykę To rozproszony system księgowy, bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Wydobywanie kryptowaluty, zwane też kopaniem, jest procesem, w wyniku którego tworzone są bloki. To właśnie w ramach poszczególnych bloków zapisane są transakcje.

Stosuje się tu nomenklaturę górniczą, głównie ze względu na podobieństwo tego procesu z wydobywaniem złota (kryptowaluta jest często określana mianem cyfrowego złota), w związku z tym osoby lub firmy parające się wydobywaniem wirtualnej waluty zwane są górnikami lub kopaczami.

 

Ci zaś za wykonaną pracę otrzymują wynagrodzenie w postaci coinów – a w związku z tym mamy do czynienia z drugą, nie mniej ważną funkcją kopania – wprowadzaniem nowych monet do obiegu. Mechanizm ten zwany jest dowodem pracy – Proof of Work (PoW).

 

Dodatkowym elementem motywujących kopaczy do wydobywania Kryptowaluty jest uzyskiwanie prowizji od zatwierdzonych transakcji. Otrzymują oni zatem podwójną zapłatę – w ramach nagrody za wydobycie oraz za walidację transakcji.