Przejdź do treści

Święto teatru w pełni!

Święto teatru w pełni!
fot. Ryszard Flisiewicz

Dodane: Czwartek, 14 marca 2019

Polkowice ponownie stały się nieformalna stolicą teatru. Do naszego miasta zawitało grono znakomitych artystów i spektakli, którzy już zdążyli zdobyć serca naszej publiczności, a to jeszcze nie koniec teatralnych emocji!

 

Inaugurację Dni Teatru można podsumować dwoma słowami – działo się! W poniedziałek (11.03) odbyła się uroczysta Gala Otwarcia XXI „Oblicz Teatru” Polkowickich Dni Teatru, którą swoją obecnością uświetniła patronka honorowa tegorocznej edycji, wspaniała aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna – Magdalena Zawadzka.

 

To ona, wspólnie z burmistrzem Polkowic, Łukaszem Puźnieckim, oraz zastępcą dyrektora Polkowickiego Centrum Animacji Bogusławem Godlewskim, otworzyła nasz Festiwal. Zwieńczeniem tego wieczoru był spektakl Teatru Ludowego w Krakowie „Zahipnotyzuj mnie” z utworami wybitnego polskiego kompozytora Zygmunta Koniecznego.

 

Pierwsze spektakle odbyły się jednak już 4 i 5 marca. Na pierwszy ogień widzowie otrzymali dwie wspaniałe komedie Teatru Korez z Katowic – „Mrożoną papugę”, która została zagrana aż dwa razy, oraz monodram „Kolega Mela Gibsona”. Obie sztuki cieszyły się ogromnym powodzeniem, wielu widzów z pewnością doprowadziły do łez swoim genialnym humorem.

 

W o wiele bardziej mroczną atmosferę wprowadził nas kolejny spektakl, czyli „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Jest to pierwsza część tzw. tryptyku wiejskiego reżyserskiej pary Katarzyny Dworak-Wolak i Pawła Wolaka, znanych również pod pseudonimem PiK.

 

Była to gęsta i mroczna opowieść o złu, która zabrała nas w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Tym samym polkowicka scena stała się jedyną w Polsce, na której zagrano wszystkie trzy spektakle tego tryptyku.

Na Dzień Kobiet organizatorzy przygotowali zaś czarną komedię autorstwa Martina McDonagha, autora scenariusza oraz reżysera nagrodzonego Oscarami filmu „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, czyli „Samotny Zachód” – opowieść o nienawiści, samotności i zagubieni.

 

Rolę księdza zagrał Ernest Nita, laureat nagrody Złotego Miedziaka XX „Oblicz Teatru” w kategorii „Najlepszy aktor”, który ponownie skradł serca polkowickiej publiczności swoim przejmującym monologiem.

Podczas wtorkowego (12.03) „Spotkania z Mistrzem” publiczność miała z kolei niepowtarzalną okazję na bliższe poznanie patronki honorowej. Magdalena zawadzka w galerii Rynek 26 z pasją opowiadała nie tylko o teatrze, ale również swoich doświadczeniach telewizyjnych i pisarskich. Sama również była żywo zainteresowana Polkowicami, pytając ich mieszkańców, jak im się żyje w tym uroczym mieście.

 

Już w najbliższą niedzielę ciąg dalszy XXI „Oblicz Teatru”. Wojciech Pszoniak, Wojciech Malajkat i Piotr Polk wystąpią w komedii „Nasze żony”. Serdecznie zapraszamy!

 

Święto teatru w pełni!
fot. Ryszard Flisiewicz