Przejdź do treści

Gminny Architekt Zieleni radzi:

Kwiecień w ogrodzie

Dodane: Piątek, 20 kwietnia 2018

Przedwiośnie, tego roku zaskoczyło nas silnymi mrozami w marcu, a teraz wręcz letnią aurą. To arktyczne zimno zahamowało rozwój wielu roślin, które dopiero teraz budzą się do życia. Przyroda stara się nadrobić stracony czas, ale jednak szkoda, że ominęło nas tak piękne zaranie wiosny.

Rondo Żołnierzy Wyklętych

Dodane: Środa, 28 lutego 2018

Przystępując do zagospodarowania szaty roślinnej ronda na skrzyżowaniu ulic Kardynała  Bolesława Kominka i Głogowskiej wiedziałam, że motywem przewodnim mają być trawy rabatowe. Trawy zawsze stanowiły dla mnie inspirację, więc chętnie podjęłam się tego tematu.

Zimowe odsłony polkowickich drzew

Dodane: Piątek, 19 stycznia 2018

Mało kto wie, że 3 drzewa z dużymi, wiszącymi strąkami, rosnące w parku przy ul. Kopalnianej to iglicznie trójcierniowe. Park powstały na terenie pocmentarnym z układem drzew typowym dla cmentarzy. Ciekawostką jest wzbogacenie tego terenu przez ówczesnych ogrodników miejskich, o egzotyczne iglicznie, których wiek dziś można liczyć na ponad 150 lat. Z czasów już współczesnych młodą iglicznię (ok. 20 letnią) możemy zobaczyć przy ul. Młyńskiej.

Styczeń w ogrodzie

Dodane: Piątek, 05 stycznia 2018

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Pierwsze dni przyniosły opady białego puchu, który pięknie otulił rośliny, niestety dziś nie ma już po nim śladu. Ale przecież to dopiero początek zimy i na pewno jeszcze będziemy mogli podziwiać ją w całej krasie.

Miskanty

Dodane: Piątek, 17 listopada 2017

Większość z nas jest już zakochana jest w tych pięknych, magicznych trawach. A tych co tego jeszcze nie zaznali, czas jest przekonać.

Kostrzewy

Dodane: Poniedziałek, 06 listopada 2017

Moda na trawy w wielu miastach panuje już do kilku ostatnich lat. Coraz częściej też sadzimy je w ogrodach i tu pełnią nie tylko funkcje ozdobne ale też użytkowe. Wysokimi trawami sadzonymi w formie naturalnych parawanów, wydzielamy lub oddzielamy pewne przestrzenie ogrodu. Dlatego już teraz zapraszam do przeczytania kolejnego mojego artykułu w którym będę opisywać piękne wysokie trawy - miskanty.

Październik w ogrodzie

Dodane: Czwartek, 12 października 2017

Właściwie już zaczęła się polska złota jesień. I co typowe dla niej, to przeplatanka wietrznej, kapryśnej aury i ciepłych, słonecznych dni. Niedawny orkan Ksawery to zwiastun zbliżającego się okresu wichur i deszczy co nie jest zaskoczeniem, w końcu coraz bardziej wchodzimy w jesienny czas.

Trzcinnik ostrokwiatowy

Dodane: Czwartek, 12 października 2017

Przepiękna wysoka trawa o pokroju wyprostowanym i kwiatostanach w postaci prosto wzniesionej wiechy. Tworzy gęste, wolno rozrastające się kępy o średnicy do 60 cm. Dorasta do 70-100 cm a w czasie kwitnienia do 130 cm. Ma dość sztywno wyprostowane liście lekko, odchylające się na końcach, w zależności od odmiany paskowane, połyskujące.

Rozplenica japońska

Dodane: Piątek, 29 września 2017

Kontynuując cykl o trawach, dziś chcę zachęcić do sadzenia w ogrodach i na zieleńcach rozplenicy japońskiej zwanej także piórkówką. Jest to jedna z najpiękniejszych bylinowych traw. Pochodzi z Azji i Australii. Tworzy regularne, gęste kępy, wysokości 60-80 cm, złożone z łukowato wygiętych liści równomiernie rozkładających się na wszystkie strony.

Imperata cylindryczna odm. Red Baron

Dodane: Czwartek, 28 września 2017

Wielu ogrodników w tym i jak, uwielbia trawy ozdobne. Już nieraz o nich pisałam i nadal będę do tego tematu powracać.Trawy ozdobne zachwycają nas szczególnie w sierpniu i we wrześniu. Przyciągają wzrok olbrzymią różnorodnością pokrojów, wysokości i kolorów. Wiele z nich pięknie przebarwia się jesienią. Ich wąskie liście a czasami długie i zwiewne kwiatostany nadają lekkości nasadzeniom ogrodowym. Posadzone łanami, lekko unosząc się, falują na wietrze.  Wraz z nastaniem porannej rosy lub szadzi zamienią nasz ogród w baśniowy zakątek. Dla ogrodników te walory są wystarczającą zachętą do sadzenia traw.

Wrzesień w ogrodzie

Dodane: Czwartek, 14 września 2017

Lato o którym tak niedawno marzyliśmy, szybko przeminęło. Bywają jeszcze dni pełne słońca ale w żaden sposób nie zastąpią nam lata. Czy to musi wprawić nas w nastrój nostalgii związanej z przemijaniem? Ktoś kiedyś powiedział mi, że po wieloletnich wojażach po całym świecie najbardziej brakowało mu zmienności pór roku. Tego wyczekiwania na wiosnę, lato, na jesienne barwy czy zimowy, ośnieżony krajobraz i wypady na narty.