Przejdź do treści

Gminny Architekt Zieleni radzi:

Luty w ogrodzie

Dodane: Piątek, 10 lutego 2017

Mało kto wie, że ostatnia z zimowych fenologicznych pór roku, trwająca od polowy lutego do początków marca nazywa się SPODZIMEK.

Pnącza - powojniki botaniczne Clematis sp

Dodane: Piątek, 03 lutego 2017

Powojniki na ogół kojarzą się nam z pnączami o dużych, licznych, kolorowych kwiatach, wymagających dużo słońca. Ale te powojniki to tylko jedna z grup nazywana powojnikami wielkokwiatowymi.

Pnącza silnie rosnące: wisteria i milin

Dodane: Środa, 01 lutego 2017

Dziś rozpocznę interesujący wielu z Państwa cykl artykułów o pnączach. Pnącza najczęściej kojarzą nam się z bluszczem na cmentarnych zadrzewieniach, popularnym w ogrodach winobluszczem i powojnikami wielkokwiatowymi. Nad zaletami pnączy można się wiele rozwodzić, ale dla naszego oka najurokliwsze jest piękno ich kwiatów, owoców czy liści.

Świerki

Dodane: Wtorek, 24 stycznia 2017

Po zakończeniu sezonu główną atrakcją ogrodu stają się rośliny iglaste. Dziś trochę więcej o świerkach. Wśród rodzaju Picea – świerk,  jakże dużo jest gatunków i odmian. Różnią się od siebie wielkością, pokrojem czy też kolorem igieł lub szyszek. Najczęściej uprawiane są świerki pospolite, kłujące, białe i serbskie. Zmienność pokroju w zależności od gatunku i odmiany jest zdumiewająca.

W bajkowej scenerii zimy

Dodane: Czwartek, 19 stycznia 2017

Zima w naszych ogrodach nie musi być nudna i monotonna. A to za sprawą dobrze dobranych i utrzymanych roślin.

Styczeń w ogrodzie

Dodane: Wtorek, 17 stycznia 2017

Pełnię zimy możemy obserwować równie długo jak pełnię lata. Zaczyna się w grudniu i wcale nie śpieszy się z odejściem nawet do pierwszych dni marca.

Berberysy

Dodane: Czwartek, 12 stycznia 2017

Krzewami które polecam do każdego ogrodu są berberysy. Rośliny te mogą mieć liście zimozielone lub opadające na zimę. Cechą charakterystyczną berberysów są ciernie, które powstały z przekształconych liści. Same liście w zależności od gatunku i odmiany są zielone, żółte, czerwone, purpurowe. Kwiaty żółte o nieprzyjemnym zapachu. Owocami są czerwone lub granatowoczarne jagody.

Kosodrzewina

Dodane: Czwartek, 05 stycznia 2017

Szary krajobraz za oknem ożywiają nam rośliny iglaste, wśród których wyjątkowo prezentują się kosodrzewiny - sosny górskie, bliskie krewne popularnej sosny pospolitej.

Tawuła japońska i jej odmiany

Dodane: Poniedziałek, 19 grudnia 2016

Tawuły japońskie to krzewy o wysokości osiągającej na ogół 1m. Ulistnienie zielone lub żółte w różnych odcieniach. Kwiaty białe i w odcieniach różu, zebrane w szerokie, płaskie baldachogrona wyrastające z tegorocznych pędów.

Tawuły – „małe i duże księżniczki”

Dodane: Czwartek, 08 grudnia 2016

Jak już wcześniej zapowiedziałam, chcę przedstawić Państwu cykl artykułów w których będę opisywać moje ulubione rośliny. Ostatnio pisałam ogólnie o roślinach okrywowych, dziś opiszę rodzaj Spiraea – tawuła, wśród którego występują także gatunki okrywowe. W następnym artykule szerzej opiszę gatunek Tawuła japońska – którego przedstawicieli w różnych odmianach w naszym mieście jest ogromna ilość.

Grudzień w ogrodzie

Dodane: Poniedziałek, 05 grudnia 2016

Doczekaliśmy się kolejnej uzupełniającej pory roku jaką jest przedzimie. Nastaje ono wraz z końcem listopada a przeciąga się do połowy grudnia. To pochmurny czas przejściowy między jesienią a zimą, w którym grunt jeszcze na dobre nie zamarzł.