Przejdź do treści

Gminny Architekt Zieleni radzi:

Rośliny okrywowe

Dodane: Piątek, 25 listopada 2016

Ogrody zastygły w bezruchu, czekając na śnieżną pierzynkę. Gdy szaruga za oknem, warto zaplanować wiosenną przebudowę naszych ogrodów, zieleńców. Teraz jest czas aby pomyśleć co chcemy wprowadzić nowego, a z czym chcemy się definitywnie rozstać.

Listopad w ogrodzie

Dodane: Piątek, 11 listopada 2016

„Jesień … liść ostatni już spadł’ słowami piosenki Krzysztofa Klenczona rozpocznę ten artykuł. Jeszcze chwilę temu podziwialiśmy feerię barw jaką zafundowała nam przyroda, a już trzeba powoli przyzwyczajać się do uboższej odsłony szaty roślinnej.  

Nasza „Złota polska jesień”

Dodane: Piątek, 04 listopada 2016

Jak już wspomniałam w poprzednim artykule, teraz postaram się trochę naukowo wyjaśnić na czym polega czar złotej polskiej jesieni.

Rośliny na cmentarzu

Dodane: Piątek, 28 października 2016

Już tylko kilka dni pozostało do 1 listopada czyli do świąt Wszystkich Świętych, podczas których  odwiedzamy cmentarze. Pobyt na cmentarzu zmusza nas zadumy i refleksji nad egzystencją, przemijaniem. Ponownie odżywa w nas cierpienie i ból oraz tęsknota za bliskimi którzy odeszli. Pragniemy mieć nadzieję, że to rozstanie nie jest ostateczne, że kiedyś jeszcze się spotkamy, tam gdzie wszyscy podążamy.

Październik w ogrodzie

Dodane: Środa, 12 października 2016

Na październik przypada jeden z piękniejszych rocznych cyklów tj. polska złota jesień. Wstępuje zwykle w wietrzną, kapryśną aurę, aby za chwilę zaskoczyć nas ciepłem i słońcem.

O sadzeniu drzew i krzewów słów kilka

Dodane: Czwartek, 06 października 2016

Jesień to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. W ogrodach robimy porządki i dokonujemy przearanżowań związanych z usunięciem wybranych roślin i zastąpieniem ich nowymi nasadzeniami.

Wrzesień w ogrodzie

Dodane: Poniedziałek, 12 września 2016

Początek roku szkolnego, kasztany, chłodne i coraz dłuższe noce to symptomy końca lata i nadejścia jesieni. Jakoś dziwnie ogarnia nas nostalgia, smutek odchodzącego lata. Nie sprzyjają temu coraz chłodniejsze dni, noce a nawet pierwsze przymrozki. Pod koniec września następuje zrównanie dnia z nocą i odtąd to ona przejmuje rządy. 

Późne lato

Dodane: Środa, 10 sierpnia 2016

Stopniowy spadek temperatur, szczególnie wieczorami i rankami, wieszczy nam późne lato. Powoli kosztem dni przybywa nocy i tak będzie już do grudnia. Fenologicznie późne lato przypada na sierpień i trwa do pierwszych dni września. 

Chrońmy nasze ogrody

Dodane: Czwartek, 28 lipca 2016

Mamy pełnię lata. Na przemian występują dni upalne i dni z mocnymi opadami deszczu. Za chwilę masowo wylęgną się chmary uporczywych komarów. Warto pomyśleć, aby nasze ogrody wyposażać w rośliny, których te owady nie tolerują.  Poniżej kilka przykładów:

Od pielęgnacji roślin nie ma urlopu

Dodane: Czwartek, 07 lipca 2016

21 czerwca powitaliśmy lato. Zaczął się okres urlopów i wakacyjnych szaleństw. Mimo to nie powinniśmy zapominać o doglądaniu roślin w ogrodach i na działkach.