Przejdź do treści

Gminny Architekt Zieleni radzi:

Założenie pałacowo – folwarczne w Żelaznym Moście

Dodane: Piątek, 07 grudnia 2018

Właściwie od dzieciństwa fascynowała mnie przeszłość, szczególnie ta nie tak odległa. A to dlatego, że uprawiając ogródek w mojej rodzinnej wsi, zawsze coś ciekawego się znajdowało, coś co najczęściej przypadkowo, pozostawili nasi poprzednicy. Czasami były to stare monety, innym razem guziki, a nawet jakieś fragmenty ozdobnej ceramiki.

Grudzień w ogrodzie

Dodane: Piątek, 07 grudnia 2018

Pierwsza połowa grudnia to okres tzw. przedzimia, które trwa od listopada. Na kalendarzową zimę poczekamy jeszcze do 22 grudnia. Definitywnie zakończył się okres wegetacji, a dla ogrodników nadszedł czas odpoczynku.

Listopad w ogrodzie

Dodane: Piątek, 07 grudnia 2018

Ciepły wiatr powoli strąca liście, pozwalając nam nacieszyć się ich barwami. Otaczająca przyroda jakoś nie kwapi się do zimowego spoczynku, a brak przymrozków i ostatnie deszcze, pozwoliły na wysyp grzybów w lasach. W ogrodach mniej jest pracy bieżącej ale już teraz warto przygotować odpowiednie materiały do zabezpieczenia roślin na zimę.   Ciepły wiatr powoli strąca liście, pozwalając nam nacieszyć się ich barwami. Otaczająca przyroda jakoś nie kwapi się do zimowego spoczynku, a brak przymrozków i ostatnie deszcze, pozwoliły na wysyp grzybów w lasach. W ogrodach mniej jest pracy bieżącej ale już teraz warto przygotować odpowiednie materiały do zabezpieczenia roślin na zimę.

Październik w ogrodzie

Dodane: Poniedziałek, 01 października 2018

Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła…,i tegoroczna jesień taka właśnie jest jak w wierszu „Wspomnienie” Juliana Tuwima. Po kilku nocach z przymrozkami zaczęły przebarwiać się drzewa i krzewy. Liście niektórych roślin wręcz oszałamiają odcieniami barw. Nacieszmy się tymi widokami, bo już za parę tygodni liście opadną i krajobraz diametralnie się odmieni.

Susza

Dodane: Poniedziałek, 03 września 2018

Suszę trwającą już od wiosny bardzo dotkliwie odczuły nasze tereny zieleni. Do sierpniowego wysychania trawników już się przyzwyczailiśmy. Zaschnięta część nadziemna nie oznacza jeszcze, że trawnik jest martwy. Wiele gatunków traw gazonowych wchodzących w skład mieszanek należy do grupy rozłogowych, zatem te organy odpowiedzialne są za przetrwanie trawnika, nawet w okresie suszy. Dlatego często jest tak, że gdy przychodzą deszcze trawnik staje się na powrót zielony.

Lipiec w ogrodzie

Dodane: Piątek, 06 lipca 2018

Lipiec to pełnia lata. Niestety większość roślin już przekwitła, ale nie ma się co martwić, gdyż przyszedł czas na równie licznie kwitnące rośliny lata. Lipiec to miesiąc barwnych liliowców, hortensji, lawend i róż.

Różane wzgórze

Dodane: Piątek, 06 lipca 2018

Róże tego roku są przepiękne. Gorąca wiosna i dostateczna wilgotność podłoża, sprzyjają  masowemu kwitnieniu tej królowej kwiatów.

Czerwiec w ogrodzie

Dodane: Niedziela, 03 czerwca 2018

Teoretycznie czerwiec to czas wczesnego lata. Preludium lata zwiastuje nie tylko bujny rozkwit wielu roślin, ale i pierwsze owocowania. W tym roku upalny maj i początek czerwca znacznie przyśpieszyły kwitnienie wielu roślin. I tak lipa drobnolistna powinna kwitnąć na przełomie czerwca i lipca, a kwitnie już teraz czyli miesiąc wcześniej, podobnie ma się z wieloma krzewami i bylinami.

Kwitnący park

Dodane: Wtorek, 15 maja 2018

Nasz park miejski o każdej porze roku zachwyca, ale chyba najbardziej w obecnej wiosennej odsłonie. Jeszcze niedawno kwitły w nim wczesne tawuły i wiśnie piłkowane, a już przyszedł czas na Rhododendrony czyli azalie i w większości zimozielone różaneczniki. 

Mój wymarzony ogród

Dodane: Środa, 25 kwietnia 2018

Z okazji Dnia Ziemi przypadającego 22 kwietnia, w Polkowicach organizowany jest Polkowicki Festiwal Ziemi. Wśród zaplanowanych różnorodnych zajęć przyrodniczych w dniu wczorajszym (24 kwietnia) w Sali Rodzinnych Ogrodów Marysieńka w Polkowicach odbyły się warsztaty dotyczące projektowania ogrodu pt. ”Mój wymarzony ogród”.

Kwitnące wiśnie

Dodane: Poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Kwiecień tego roku jest piękny, ciepły i słoneczny. Jednakże bardzo zimny marzec spowodował, że kwitnienie niektórych drzew i krzewów jest nieco opóźnione. Ale nie martwmy, się aura stara się to wszystko nadrobić.