Przejdź do treści

Kwitnące wiśnie

Kwitnące wiśnie
fot. Elżbieta Kaczorowska

Dodane: Poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Kwiecień tego roku jest piękny, ciepły i słoneczny. Jednakże bardzo zimny marzec spowodował, że kwitnienie niektórych drzew i krzewów jest nieco opóźnione. Ale nie martwmy, się aura stara się to wszystko nadrobić.

 

W zeszłym roku piękne wiśnie nippońskie rosnące przy ul. Moniuszki, kwitły już 4. kwietnia, w tym roku o ponad 10 dni później. Generalnie ten gatunek wiśni ozdobnych obdarza nas urodą swego kwiecia najwcześniej, bo w pierwszej połowie kwietnia. Około 2-3 tygodnie później kwitną różne inne odmiany wiśni piłkowanych.

Ten bajkowy spektakl zmysłów barwy i zapachu, jaki dają nam wiśnie ozdobne, trwa krótko i tym bardziej warto odwiedzić miejsca, gdzie można tego doświadczyć. To właśnie teraz wiśniowe drzewa wiśni nippońskiej są spowite różowymi chmurami kwiatów.

W Polskich miastach, w zieleni osiedlowej, jeszcze dość rzadko spotyka się wiśnie ozdobne. Oczywiście często związane jest z warunkami klimatycznymi i glebowymi, gdyż wiśnie ozdobne wymagają słonecznych i zacisznych miejsc, a gleba na której najlepiej rosną musi być żyzna i wilgotna. W związku z tym nie każde miasto decyduje się na posadzenie dość wymagających drzew.

 

U nas w Polkowicach, jak widać, wiśnie tzw. japońskie radzą sobie wyśmienicie i teraz pięknie zdobią miasto. Jest kilka odmian, które poleciłabym do nasadzeń miejskich takimi są ‘Kanzan’ czy ‘Royal Burgundy’.

Z wiśni piłkowanych już teraz kwitnie ‘Kiku – shidare – zakura’, małe drzewko o parasolowatej koronie, które bardzo polecam do małych ogrodów.

Pod koniec kwietnia zacznie kwitnąć wspomniana ‘Kanzan’. Dlatego już teraz zapraszam na plac HDK na skwerze przy ul. Kominka gdzie jest jej kilka egzemplarzy. Odmianę Kanzan można sadzić w większych ogrodach bo docelowo są to dość duże drzewa o wys. ok. 10 m i szerokości ok. 5-8 m.

 

Kwitnące wiśnie
Kwitnące wiśnie
Kwitnące wiśnie
Kwitnące wiśnie
Kwitnące wiśnie
Kwitnące wiśnie
Kwitnące wiśnie
Kwitnące wiśnie
Kwitnące wiśnie

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Kaczorowska