Przejdź do treści

Kwitnący park

Kwitnący park
fot. Elżbieta Kaczorowska

Dodane: Wtorek, 15 maja 2018

Nasz park miejski o każdej porze roku zachwyca, ale chyba najbardziej w obecnej wiosennej odsłonie. Jeszcze niedawno kwitły w nim wczesne tawuły i wiśnie piłkowane, a już przyszedł czas na Rhododendrony czyli azalie i w większości zimozielone różaneczniki. 

 

Krzewy różaneczników i azalii są różnej wysokości, od płożących, poprzez kobiercowe, do wręczy wysokich krzewów, a nawet drzew. Liście ich, w zależności od gatunku, całkowicie lub częściowo opadają na zimę lub są zimozielone.

Największą atrakcją różaneczników i azalii są barwne i bardzo liczne rurkowate, lejkowate, dzwonkowate kwiaty, różnej wielkości.  Zakwitając na szczytowych partiach pędów, tworzą jednolitą barwną plamę.

Większość różaneczników, zwłaszcza tych zimozielonych ma duże wymagania siedliskowe. Podstawowym warunkiem jest zapewnienie tym roślinom  podłoża o kwaśnym odczynie tj. o pH 4-5 najlepiej  pozyskanym z torfów wysokich o kwaśnym pH 3-4.

W tym miejscu muszę wytłumaczyć, że torf wysoki powstaje w miejscach bez żadnego odpływu, gdzie przez dłuższy czas zalega woda, uboga w składniki mineralne. Charakteryzuje się luźną strukturą i brązowym odcieniem. Torf niski, w odwrotności do torfu wysokiego, powstaje w miejscach gdzie jest cały czas ciągły przepływ wody bogatej w związki mineralne  i dobrze napowietrzonej np. na terenach zalewowych. Ten rodzaj torfu występuje w naturze znacznie częściej.  Od torfu wysokiego różni się przede wszystkim barwą jest prawie czarny oraz strukturą i pH które często wynosi ponad 6.

Różaneczniki oprócz kwaśnego podłoża wymagają aby było ono przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Z uwagi na płytki system korzeniowy tej grupy roślin, musimy dbać o to, by nie uległ on przesuszeniu, dlatego konieczne jest ściółkowanie gleby wokół  krzewów.

Różaneczniki najlepiej czują się  w miejscach półcienistych, zacisznych, osłoniętych od wiatru (szczególnie wiatrów zimowych). Drzewa pod którymi chcemy je posadzić powinny mieć głęboki system korzeniowy aby nie wysuszały podłoża. Podlewając krzewy kwaśnolubne pamiętajmy, że woda z wodociągów ma wysokie pH (nawet ponad 7,00) i w ten sposób odkwaszamy grunt wokół krzewów, co może powodować zaburzenia w fizjologii krzewów, szczególnie związanej z blokowaniem przez wapń w podłożu, pobierania mikroelementów, głównie żelaza.

Łatwiejsze w uprawie są azalie, które są bardziej odporne na mrozy i bardziej tolerancyjne w stosunku do odczynu gleby.

Planując sadzenie różaneczników w ogrodzie, zwróćmy tez uwagę na to, aby była to grupa roślin, a nie pojedynczy egzemplarz. Badania z ostatnich lat dowiodły, że rośliny te wydzielają związki które wzajemnie korzystnie na siebie wpływają. 

Temat różaneczników jest bardzo ciekawy…postaram się jeszcze napisać o znanych mi odmianach, które polecam do ogrodów.

 

Kwitnący park
Kwitnący park
Kwitnący park
Kwitnący park
Kwitnący park
Kwitnący park
Kwitnący park
Kwitnący park
Kwitnący park

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Kaczorowska