Przejdź do treści

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
fot. Elżbieta Kaczorowska

Dodane: Poniedziałek, 01 października 2018

Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła…,i tegoroczna jesień taka właśnie jest jak w wierszu „Wspomnienie” Juliana Tuwima. Po kilku nocach z przymrozkami zaczęły przebarwiać się drzewa i krzewy. Liście niektórych roślin wręcz oszałamiają odcieniami barw. Nacieszmy się tymi widokami, bo już za parę tygodni liście opadną i krajobraz diametralnie się odmieni.

 

W naszym otoczeniu szczególnie pięknie przebarwiają się klony, dęby czerwone, błotne, jesiony pensylwańskie. Wśród krzewów, przepiękną purpurą oblekają się berberysy. Te przebarwienia trwają krótko, ale ich uroda jest wyjątkowa i to właśnie charakteryzuje polską złotą jesień.

 

Niektóre barwniki są charakterystyczne dla poszczególnych gatunków, inne pojawiają się w zależności od warunków zewnętrznych. Dlatego nie każdej jesieni będzie tak barwnie jak sobie wymarzyliśmy.

 

Na taką piękną, kolorową złotą polską jesień możemy liczyć wówczas gdy pogoda jest słoneczna i chlorofil powoli będzie ustępował, pozwalając innym barwnikom na zaistnienie.

 

Jeśli będzie zbyt mokro, pochmurnie i wietrznie, liście spadną z drzew zanim zdążą zafundować nam ten bajkowy krajobraz.

 

Synoptycy zapowiadają jeszcze ciepłe i słoneczne dni w dalszej części października, co pozwoli nam na jesienny spacer w feerii płomiennych kolorów naszych drzew. Kochajmy je za ich magię którą nas obdarzają o każdej porze roku.

 

Zapraszam na kolorowy spacer po naszym mieście, spójrzmy na piękne barwne aleje w naszych wsiach. Ceńmy spuściznę jaką pozostawili nam, w tych pięknych drzewach, nasi przodkowie.  

 

Ekspert radzi:


Październik w ogrodzie, to czas zbiorów ostatnich owoców i warzyw ale też i miesiąc, w którym żegnamy kolejny  sezon wegetacyjny i przygotowujemy ogród do zimy.

 

Najważniejsze zabiegi w ogrodzie ozdobnym w październiku:

 

 • Kończymy rozpoczęte we wrześniu sadzenie cebulek roślin wiosennych: tulipanów, hiacyntów, narcyzów itd. Musimy to zrobić gdy ziemia jeszcze nie jest przemarznięta.

Ważnym jest aby rośliny cebulowe sadzić na czas. Najlepszy okres sadzenia przypada od  września do końca października -aby cebule zdążyły się ukorzenić przed nastaniem zimy.

 • Nadal rozmnażamy byliny – sadzonki zdążą jeszcze dobrze ukorzenić się przed nadejściem zimy.
 • Kopczykujemy rośliny wrażliwe na mróz – głównie róże, hortensje, powojniki, ketmie.
 • Systematycznie grabimy liście i przeznaczamy je na kompost lub zimowe okrycie dla wrażliwych roślin.
 • Pędy bylin generalnie ścinamy tuż nad ziemią. Warto jednak jest pozostawić ich część aby mogły na nich rozwinąć się pożyteczne owady. Oszronione kwiatostany bylin i traw są pięknym elementem zimowego, bajecznego krajobrazu. Trawy i te pozostałości bylin uprzątniemy dopiero wiosną.
 • Ostatni raz przed zimą wysoko kosimy trawnik.
 • Sadzimy drzewa i krzewy ozdobne. Rośliny w pojemnikach możemy sadzić bez obaw. Natomiast w przypadku roślin z gołym korzeniem, powinniśmy obejrzeć korzenie roślin i przyciąć ich uszkodzone części. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.

 

10 października Dzień Drzewa


Człowiek jest częścią natury, a drzewa towarzyszyły mu od jego początków. Drzewa to nieodzowny element środowiska człowieka i poza tak podstawowymi funkcjami jak łagodzenie skutków oddziaływań klimatu, tłumienie hałasu, itd. to przede wszystkim producent czystego tlenu.

 

Oto parę danych dotyczących drzew, które potwierdzają jak są one ważne dla człowieka.

Drzewa wywierają wielki wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt - to „zielone płuca”. W procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, zatrzymują węgiel i oddają życiodajny dla większości organizmów tlen.

 

Drzewa znacząco wpływają na mikroklimat otoczenia, łagodzą działania wysokiej temperatury i wiatru oraz zwiększają wilgotność. W lesie średnia roczna temperatura powietrza jest latem o 0,5oC niższa, a w zimie o 0,4oC wyższa od średniej temperatury Polski.

 

W lecie w cieniu grupy drzew temperatura może być niższa nawet o 10oC w porównaniu z terenem o mineralnej nawierzchni, pozbawionym drzew. Dzieje się tak ponieważ w ciągu dnia jedno duże drzewo wyparowuje do atmosfery, w procesie transpiracji, od 200 do 400 litrów wody.

 

Zwróćmy uwagę, jak zielone są korony drzew nawet po tegorocznej suszy. Otóż drzewa działają jak pompy wyciągające z gleby wodę ze znacznych głębokości, następnie poprzez parowanie przekazują tę wodę do otoczenia.

 

Drzewa podtrzymują obieg wody, gromadzą i zatrzymują jej znaczne ilości np.: 100 drzew zatrzymuje rocznie ok. 450 litrów wody opadowej, spowalniając w ten sposób szybkie parowanie wody do atmosfery.

 

Drzewa spowalniają spływ wody deszczowej i za pomocą systemu korzeni wprowadzają ją w głąb ziemi, co pozwala rzekom i podziemnym zbiornikom wodnym z powrotem napełnić się.

 

W okresie topnienia śniegu i w czasie długotrwałych deszczy lasy chronią kraj przed powodziami, gdyż chłonąc wodę przeciwdziałają niebezpieczeństwu wylewów. Nad lasami odnotowuje się o 10% wyższe opady deszczu, co jest bardzo ważnym czynnikiem w czasach występowania suszy i niedoborów wody.

 

Drzewa przeciwdziałają skutkom efektu cieplarnianego i tak jedno duże drzewo usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla ile emitują dwa jednorodzinne domy, jedna 60-letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu, ile potrzebują 3 osoby. Drzewa mają zdolność oczyszczania powietrza z niektórych pyłów, gazów i bakterii. Liście drzew zatrzymują m.in. pyły pochodzące ze spalin samochodowych i z dymów z kominów. W dobie, gdy Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych pyłami zawieszonymi krajów w Europie, bardziej należy docenić rolę drzew jako największych filtrów naszego powietrza.

 

Drzewa dostarczają nam nie tylko korzyści wymiernych ale też wpływają na nasze samopoczucie, działają uspokajająco oraz łagodzą stres. Należy zwrócić uwagę, że chcąc odpocząć instynktownie idziemy do parku czy lasu. Samo przebywanie pośród roślin poprawia samopoczucie, powoduje, że organizm lepiej i szybciej wypoczywa, a umysł staje się bardziej chłonny. Wyciszony, dotleniony i zrelaksowany organizm łatwiej radzi sobie z fizycznymi dolegliwościami.

 

Naturalne piękno drzew zaspokaja naszą wrodzoną potrzebę przebywania w ich otoczeniu, gdzie miło spędzamy czas relaksując się i odpoczywając fizycznie i psychicznie. Podziwiamy ich sylwetki, ich ulistnienie czasami przebarwione przez muśnięcie jesiennym chłodem.

 

Często drzewa dodają uroku, maskując brzydkie widoki, a czasami odwracają naszą uwagę od tego co szpetne. Podkreślają naturalny krajobraz i stanowią o jego atrakcyjności i wartości.

 

I z tych i jeszcze wielu innych powodów, kochajmy drzewa nie tylko z okazji ich święta.

 

Październik w ogrodzie
Październik w ogrodzie
Październik w ogrodzie
Październik w ogrodzie
Październik w ogrodzie
Październik w ogrodzie
Październik w ogrodzie

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Kaczorowska