Przejdź do treści

Gminny Architekt Zieleni radzi:

Kwitnący park

Dodane: Wtorek, 15 maja 2018

Nasz park miejski o każdej porze roku zachwyca, ale chyba najbardziej w obecnej wiosennej odsłonie. Jeszcze niedawno kwitły w nim wczesne tawuły i wiśnie piłkowane, a już przyszedł czas na Rhododendrony czyli azalie i w większości zimozielone różaneczniki. 

Mój wymarzony ogród

Dodane: Środa, 25 kwietnia 2018

Z okazji Dnia Ziemi przypadającego 22 kwietnia, w Polkowicach organizowany jest Polkowicki Festiwal Ziemi. Wśród zaplanowanych różnorodnych zajęć przyrodniczych w dniu wczorajszym (24 kwietnia) w Sali Rodzinnych Ogrodów Marysieńka w Polkowicach odbyły się warsztaty dotyczące projektowania ogrodu pt. ”Mój wymarzony ogród”.

Kwitnące wiśnie

Dodane: Poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Kwiecień tego roku jest piękny, ciepły i słoneczny. Jednakże bardzo zimny marzec spowodował, że kwitnienie niektórych drzew i krzewów jest nieco opóźnione. Ale nie martwmy, się aura stara się to wszystko nadrobić.

Kwiecień w ogrodzie

Dodane: Piątek, 20 kwietnia 2018

Przedwiośnie, tego roku zaskoczyło nas silnymi mrozami w marcu, a teraz wręcz letnią aurą. To arktyczne zimno zahamowało rozwój wielu roślin, które dopiero teraz budzą się do życia. Przyroda stara się nadrobić stracony czas, ale jednak szkoda, że ominęło nas tak piękne zaranie wiosny.

Rondo Żołnierzy Wyklętych

Dodane: Środa, 28 lutego 2018

Przystępując do zagospodarowania szaty roślinnej ronda na skrzyżowaniu ulic Kardynała  Bolesława Kominka i Głogowskiej wiedziałam, że motywem przewodnim mają być trawy rabatowe. Trawy zawsze stanowiły dla mnie inspirację, więc chętnie podjęłam się tego tematu.

Zimowe odsłony polkowickich drzew

Dodane: Piątek, 19 stycznia 2018

Mało kto wie, że 3 drzewa z dużymi, wiszącymi strąkami, rosnące w parku przy ul. Kopalnianej to iglicznie trójcierniowe. Park powstały na terenie pocmentarnym z układem drzew typowym dla cmentarzy. Ciekawostką jest wzbogacenie tego terenu przez ówczesnych ogrodników miejskich, o egzotyczne iglicznie, których wiek dziś można liczyć na ponad 150 lat. Z czasów już współczesnych młodą iglicznię (ok. 20 letnią) możemy zobaczyć przy ul. Młyńskiej.

Styczeń w ogrodzie

Dodane: Piątek, 05 stycznia 2018

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Pierwsze dni przyniosły opady białego puchu, który pięknie otulił rośliny, niestety dziś nie ma już po nim śladu. Ale przecież to dopiero początek zimy i na pewno jeszcze będziemy mogli podziwiać ją w całej krasie.

Miskanty

Dodane: Piątek, 17 listopada 2017

Większość z nas jest już zakochana jest w tych pięknych, magicznych trawach. A tych co tego jeszcze nie zaznali, czas jest przekonać.

Kostrzewy

Dodane: Poniedziałek, 06 listopada 2017

Moda na trawy w wielu miastach panuje już do kilku ostatnich lat. Coraz częściej też sadzimy je w ogrodach i tu pełnią nie tylko funkcje ozdobne ale też użytkowe. Wysokimi trawami sadzonymi w formie naturalnych parawanów, wydzielamy lub oddzielamy pewne przestrzenie ogrodu. Dlatego już teraz zapraszam do przeczytania kolejnego mojego artykułu w którym będę opisywać piękne wysokie trawy - miskanty.

Październik w ogrodzie

Dodane: Czwartek, 12 października 2017

Właściwie już zaczęła się polska złota jesień. I co typowe dla niej, to przeplatanka wietrznej, kapryśnej aury i ciepłych, słonecznych dni. Niedawny orkan Ksawery to zwiastun zbliżającego się okresu wichur i deszczy co nie jest zaskoczeniem, w końcu coraz bardziej wchodzimy w jesienny czas.

Trzcinnik ostrokwiatowy

Dodane: Czwartek, 12 października 2017

Przepiękna wysoka trawa o pokroju wyprostowanym i kwiatostanach w postaci prosto wzniesionej wiechy. Tworzy gęste, wolno rozrastające się kępy o średnicy do 60 cm. Dorasta do 70-100 cm a w czasie kwitnienia do 130 cm. Ma dość sztywno wyprostowane liście lekko, odchylające się na końcach, w zależności od odmiany paskowane, połyskujące.