Przejdź do treści

Gminny Architekt Zieleni radzi:

Susza

Dodane: Poniedziałek, 03 września 2018

Suszę trwającą już od wiosny bardzo dotkliwie odczuły nasze tereny zieleni. Do sierpniowego wysychania trawników już się przyzwyczailiśmy. Zaschnięta część nadziemna nie oznacza jeszcze, że trawnik jest martwy. Wiele gatunków traw gazonowych wchodzących w skład mieszanek należy do grupy rozłogowych, zatem te organy odpowiedzialne są za przetrwanie trawnika, nawet w okresie suszy. Dlatego często jest tak, że gdy przychodzą deszcze trawnik staje się na powrót zielony.

Lipiec w ogrodzie

Dodane: Piątek, 06 lipca 2018

Lipiec to pełnia lata. Niestety większość roślin już przekwitła, ale nie ma się co martwić, gdyż przyszedł czas na równie licznie kwitnące rośliny lata. Lipiec to miesiąc barwnych liliowców, hortensji, lawend i róż.

Różane wzgórze

Dodane: Piątek, 06 lipca 2018

Róże tego roku są przepiękne. Gorąca wiosna i dostateczna wilgotność podłoża, sprzyjają  masowemu kwitnieniu tej królowej kwiatów.

Czerwiec w ogrodzie

Dodane: Niedziela, 03 czerwca 2018

Teoretycznie czerwiec to czas wczesnego lata. Preludium lata zwiastuje nie tylko bujny rozkwit wielu roślin, ale i pierwsze owocowania. W tym roku upalny maj i początek czerwca znacznie przyśpieszyły kwitnienie wielu roślin. I tak lipa drobnolistna powinna kwitnąć na przełomie czerwca i lipca, a kwitnie już teraz czyli miesiąc wcześniej, podobnie ma się z wieloma krzewami i bylinami.

Kwitnący park

Dodane: Wtorek, 15 maja 2018

Nasz park miejski o każdej porze roku zachwyca, ale chyba najbardziej w obecnej wiosennej odsłonie. Jeszcze niedawno kwitły w nim wczesne tawuły i wiśnie piłkowane, a już przyszedł czas na Rhododendrony czyli azalie i w większości zimozielone różaneczniki. 

Mój wymarzony ogród

Dodane: Środa, 25 kwietnia 2018

Z okazji Dnia Ziemi przypadającego 22 kwietnia, w Polkowicach organizowany jest Polkowicki Festiwal Ziemi. Wśród zaplanowanych różnorodnych zajęć przyrodniczych w dniu wczorajszym (24 kwietnia) w Sali Rodzinnych Ogrodów Marysieńka w Polkowicach odbyły się warsztaty dotyczące projektowania ogrodu pt. ”Mój wymarzony ogród”.

Kwitnące wiśnie

Dodane: Poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Kwiecień tego roku jest piękny, ciepły i słoneczny. Jednakże bardzo zimny marzec spowodował, że kwitnienie niektórych drzew i krzewów jest nieco opóźnione. Ale nie martwmy, się aura stara się to wszystko nadrobić.

Kwiecień w ogrodzie

Dodane: Piątek, 20 kwietnia 2018

Przedwiośnie, tego roku zaskoczyło nas silnymi mrozami w marcu, a teraz wręcz letnią aurą. To arktyczne zimno zahamowało rozwój wielu roślin, które dopiero teraz budzą się do życia. Przyroda stara się nadrobić stracony czas, ale jednak szkoda, że ominęło nas tak piękne zaranie wiosny.

Rondo Żołnierzy Wyklętych

Dodane: Środa, 28 lutego 2018

Przystępując do zagospodarowania szaty roślinnej ronda na skrzyżowaniu ulic Kardynała  Bolesława Kominka i Głogowskiej wiedziałam, że motywem przewodnim mają być trawy rabatowe. Trawy zawsze stanowiły dla mnie inspirację, więc chętnie podjęłam się tego tematu.

Zimowe odsłony polkowickich drzew

Dodane: Piątek, 19 stycznia 2018

Mało kto wie, że 3 drzewa z dużymi, wiszącymi strąkami, rosnące w parku przy ul. Kopalnianej to iglicznie trójcierniowe. Park powstały na terenie pocmentarnym z układem drzew typowym dla cmentarzy. Ciekawostką jest wzbogacenie tego terenu przez ówczesnych ogrodników miejskich, o egzotyczne iglicznie, których wiek dziś można liczyć na ponad 150 lat. Z czasów już współczesnych młodą iglicznię (ok. 20 letnią) możemy zobaczyć przy ul. Młyńskiej.

Styczeń w ogrodzie

Dodane: Piątek, 05 stycznia 2018

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Pierwsze dni przyniosły opady białego puchu, który pięknie otulił rośliny, niestety dziś nie ma już po nim śladu. Ale przecież to dopiero początek zimy i na pewno jeszcze będziemy mogli podziwiać ją w całej krasie.